Powiat Poznański

IX Europejskie i XII Krajowe Zawody Sikawek Konnych „Cichowo 2012”

45 drużyn, w tym 9 zagranicznych wzięło udział w IX Europejskich i XII Krajowych Zawodach Sikawek Konnych „Cichowo 2012”, które odbyły się 12 sierpnia 2012 roku. Patronat honorowy nad zawodami objął wicepremier Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.  Oprócz polskich zespołów podziwiać można było również strażaków z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec.  Powiat Poznański reprezentowały: drużyna kobieca OSP Puszczykowo i drużyna męska OSP Nowinki.

Impreza rozpoczęła się koncertem Orkiestry Dętej OSP Krzywiń, po którym przeprowadzono uroczystą zbiórką drużyn i sikawek konnych startujących w zawodach. Otwarcia zawodów dokonał Kazimierz Król, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie.

Drużyny rywalizowały ze sobą w dwóch konkurencjach. Pierwsza to ocena zaprzęgu, stanu technicznego sikawki, umundurowania załogi, wartości historycznej zestawu i prezentacji drużyny. Druga to część sprawnościowa polegająca na pokonaniu toru przeszkód, wprawieniu sikawki konnej w ruch i obaleniu ognika. Atrakcją tegorocznych zawodów był pokaz sikawki parowej drużyny czeskiej.

Startująca po raz pierwszy żeńska drużyna z OSP Puszczykowo uplasowała się w pierwszej dziesiątce, z kolei męska drużyna OSP Nowinki uplasowała się w pierwszej dwudziestce. Podczas uroczystości wręczono puchary i dyplomy dla najlepszych drużyn z danego powiatu. Puchar dla najlepszej kobiecej drużyny powiatu poznańskiego otrzymało OSP Puszczykowo, natomiast najlepsza drużyną męską zostało OSP Nowinki. Nagrodę w imieniu Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego wręczył Prezes ZOSP RP Powiatu Poznańskiego Dariusz Piechocki.

Autor: Gniewko Niedbała prezes OSP Puszczykowo
2012-08-16